هر چه به سمت جهانی شدن پیش می رویم و دهکده جهانی را بیشتر درک می کنیم زبان انگلیسی را یک ضرورت انکار ناپذیر می بینیم امروزه هر کشور و هر منطقه ای قصد دارد از قافله علم و دانش عقب نماند باید به سلاح زبان بین المللی و نحوه برقرار کردن ارتباط با دهکده جهانی آشنایی کامل داشته باشد و از آنجا که بیشتر مردم دنیا زبان انگلیسی را راحت ترین زبان می دانند و به عنوان زبان بین اللملی مطرح است اهمیت یادگیری آن را دوچندان می کند. شاید گذشته ها به زبان انگلیسی احتیاجی نبود یا فقط سیاسیون و کسانی که در تعامل با خارجیان بودند به این زبان نیاز داشتند اما امروزه همه اقشار جامعه نیازمند آن هستند .
s2
در اکثر کشورهای توسعه یافته برنامه ریزی مناسبی جهت آموزش زبان انگلیسی صورت گرفته است . افزایش تعاملات بین اللملی و روند جهانی شدن باعث خواهد شد که کشور ما نیز از این حالت خارج شود و روزانه حتی مردم عادی نیز نیاز به برقراری ارتباط با خارجیان داشته باشند . زبان انگلیسی یک راه بسیار مفید برای ارتقاء شغلی می باشد و با یادگیری آن می توانیم شغل بهتری بیابیم ، زبان انگلیسی تاثیر مستقیم در ادامه تحصیل دارد و می توان از منابع مطالعاتی خارجی و دانش بین المللی استفاده کرد ،  کسانی که انگلیسی به خوبی می دانند مشوقی برای فرزندان و دیگران خواهند بود. حجم گسترده اطلاعاتي كه روزانه به زبان انگليسي از طريق اينترنت و مقالات علمي در سراسر جهان منتشر مي‌شود و علمی که همه روزه با زبان انگلیسی در دنیا صحبت می شود یکی دیگر از دلایل اهمیت یادگیری این زبان می باشد.امروز دیگر زمان آن گذشته است که به زبان فارسی اکتفا کنیم و به ترجمه هایی که گه گاه منتشر می شود دل خوش کنیم . علم و تکنولوژی را زمانی می توان رشد داد و با دانش روز دنیا جلو برد که زبان آن علم و دانش را داشته باشیم و همگام با همه دنیا و به روز بخوانیم و گرنه مثل کر و لال های خواهیم بود که در جمع ، گوشه ای ساکت مانده اند.
شیوه ناصحیح بسیاری از مدرسین در روش تدریس ، مشکلات منابع درسی و بی انگیزه بودن دانش آموزان باعث شده که دانش آموزان و دانشجویان از درس زبان ترس دارند و نسبت به یادگیری آن بی علاقه هستند . زبان انگلیسی باید در سالهای ابتدای تحصیل و از مقطع دبستان به شکل صحیح آموزش داده شود و خانواده ها با حمایت کودکان خود در این زمینه این زبان را در فرزندان خود تقویت نمایند. مدارس و دانشگاه ها باید در این راه به دانش اموزان کمک کنند تا با هر چه بهتر آموزش این زبان ، نحوه یادگیری ، ایجا انگیزه  گامی موثردر عرصه آموزش زبان انگلیسی رواج دهند. در پایان با وجود آنکه بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی و کارشناشان رشته های مختلف توانایی چندانی در زبان انگلیسی ندارند تا علمشان را توسعه دهند  و از طرف دیگر هزینه کلاسهای آزاد زبان واقعا زیاد می باشد پیشنهاد می کنم دولت و مجلس در این زمینه تدبیری بیندیشند و علاوه بر اینکه کودکان را از سنین پایین به این زبان آشنا کنیم ، اینک یک نهضت سواد آموزی برای آموزش زبان انگلیسی به جامعه علمی و دیگر اقشار جامعه تشکیل گردد و همچنین رسانه ملی نیز می تواند نقش به سزایی در این زمینه ایفا کند.